شرکت‌های مخابراتی؛ خدمت یا غارت

در نگاه اول ایجاد شرکت‌های مخابراتی بعد از فروپاشی حکومت طالبان اولین گام برای نوسازی – در سرزمینی که سالها بلای شوم جنگ بر آن سایه افگنده بود – به نظر می‌رسد، در این راستا اولین شرکتی که پا به عرصه وجود گذاشت «افغان‌بیسیم» بود، بعد از آن شرکت‌های دیگر همچون قارچ شروع به روییدن کردند که می‌توان «روشن، اریبا ( حالا MTN ) و اتصالات» را به این جمع اضافه کرد.
شرکت افغان‌بیسیم از نداشتن رقیب در اول نهایت استفاده (بهتر بگویم سوء استفاده) را کرد و سیم‌کارت‌های خود را به قیمت بسیار گزاف به فروش رساند، با تولد شرکت روشن انتظار بر این بود که با ایجاد رقابت بین این دو شرکت هم در قیمت مکالمه و هم در قیمت سیم‌کارت تخفیف قابل توجهی بوجود آید که این انتظار اندکی در قیمت سیم‌کار بر‌آورده شد ولی در قیمت مکالمه هیچ فرقی نکرد، با به میان آمدن شرکت‌های اریبا (MTN) و اتصالات در قیمت‌های مکالمه فقط این تفاوت ایجاد شد که مبنا دقیقه به ثانیه تغییر کرد، و همچنین شرکت روشن که قبلا مبلغ یک دالر در هر ماه از مشترکین خود به جرم داشتن سیم‌کارت این شرکت کم می‌کرد حالا با نهایت سخاوتمندی بخشیده بود.
برای اینکه تنها به جنبه منفی قضیه نگاه نکرده باشم باید یاد آور شوم که این شرکت ها سهولت خیلی خوبی را برای ایجاد ارتباطات در افغانستان بوجود آورده‌اند ولی اگر با یک دید واقع‌گرایانه به این امر نگاه شود، متوجه خواهیم شد که اکثر کسانی که موبایل در دست دارند از آن استفاده درست نمی‌کنند و فقط پول خود را به هدر می‌دهند اما این را نمی‌شود به حساب بدی شرکت‌های مذکور گذاشت، ولی کاستی‌های بیشماری در نوع سرویس‌دهی این شرکت‌ها وجود دارد که دل کسانی که اندکی به فردای افغانستان می‌اندیشند به درد می‌آورد.
این شرکت‌ها به گونه‌های مختلف در حال غارت جیب‌های مردم هستند، ایجاد برنامه‌های تلویزیونی که با ارسال SMS برنده توسط مردم انتخاب می‌شوند، و سرویس 456 که با آن می‌توان آهنگ را دقیقه‌ای 10 افغانی گوش کرد ( در وضعیتی که همه شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی کاری جزء پخش آهنگ‌ بلد نیستند) و انواع و اقسام سرویس‌هایی که هیچ نفعی جزء پر کردن جیب صاحبان این شرکت‌ها ندارد.
باز هم افغان‌بیسیم در یک اقدام دیگر پیشتاز دیگر شرکت‌ها بود و آن هم دادن سرویس اینترنت به مشترکین خود در ازاء ماهی یک‌هزار افغانی، وقت

7 نظر

 1. شایان 2009-02-19، 7:46 ق.ظ

  سلام دوست عزیز
  تشکر از اینکه به وبلاگم سر زدی. با نظرتان موافقم که افغانستان سیر طبیعی جهانی شدن را طی نکرده است. ولی ما نشانه هائی را می بینیم که افغانستان هم کم کم در این مسیر هم نوا می شود. هر چند، مشکل است آدم از جهانی شدن صحبت کند، زیرا جهانی سازی واژه ای مطابق تر به شرایط است تا جهانی شدن.
  درین شکی نیست که مشرق زمین گستره عشق و محبت بوده است، اما روز عشاق کمی امروزی تر است و افغانستان هم کم کم و به تدریج چنین حرکاتی را تجربه می کند.

  مطلبتان در مورد شرکتهای مخابراتی جالب است. با اینکه افزایش شرکت ها در پائین آمدن قیمت ها کمک نکرده است، ولی جای شکرش باقی است که همین شرکت ها مشکلات مردم را خیلی زیاد حل کرده است. یادم هست که در زمان طالبان مردم برای زنگ زدن به اروپا و آمریکا مجبور بود به پاکستان بروند.
  بدرود

 2. مسافر 2009-02-19، 8:48 ق.ظ

  سلام دوست گرامی
  مردم به موبایل اعتیاد پیدا کرده اند وازطرفی این شرکت به انواع مختلف قطره قطره خون ملت را میمکنند

 3. مریم شهرتاش 2009-02-19، 11:39 ق.ظ

  درود
  بله چنین است.
  و در مورد شرکت افغان بیسیم باید گفت که سو استفاده نه بلکه بدتر از آن کرده بود.
  حداقل خوب شد که دوران فرمانروایی اش با آمدن شرکت های دیگر به پایان رسید.

 4. jonon 2009-02-24، 1:47 ب.ظ

  سلام حامد عزيز بابا اينترنت افغان بيسيم خرابه چيكار داري به اريبا شوخي كردم دوست عزيز راست ميگي مردم را بد بخت كردن تمام سرمايه مردم را به بهانه هاي رنگارنگ بالا ميكشند sms به ستاره هاي افغان خبر داري هفته اي چند sms داده ميشه اگر از هر ولايت فقط 1000 راي بدهد چيزي حدود 33000 راي كه حدودآ 165000 افغاني در هفته اگر هم از طريق 456 نباشد كه در اون صورت دوبرابر ميشود بگزريم سر شما را به درد نياورم
  هر جاي اين مملكت را ببيني دزدي چالان است خداوند به داد اين مردم برسد
  بدرود دوست گلم
  فتوبلاگ عرفان بروز شد بيا

 5. jonon 2009-03-4، 9:47 ق.ظ

  سلام
  با دو پست خیلی توپ بروزم بیا [تعجب][چشمک]

 6. مریم شهرتاش 2009-03-5، 9:17 ق.ظ

  میشود بدانم که چرا این ضفحه به روز نمی شود؟
  ********
  باعرض معذرت به علت پاره‌اي مشكلات نتوانستم به روز باشم
  به زودي پست‌هاي جديدي اضافه خواهد شد

 7. jonon 2009-03-9، 4:02 ب.ظ

  سلام دوست عزیز
  فتوبلاگ عرفان با دو پست بروز شد
  عکسهای کودکان و عکسهای جدید ترین ماشین
  بیا ببین نظر یادت نره [بغل]

نظر شما